Przejdź do treści strony
Czcionka
Kontrast

Nowoczesne narzędzia do badania kompetencji i zainteresowań zawodowych

27 lutego 2024

Współczesny rynek pracy cechuje się licznymi zmianami w zakresie stosowanych technologii i organizacji pracy, które powodują konieczność dostosowania kompetencji zawodowych do zmieniających się oczekiwań pracodawców. Aby efektywnie szukać pracy nasz cel powinien być adekwatny do naszych możliwości i potencjału rozwojowego, dlatego też doradcy zawodowi w Urzędzie Pracy zostali wyposażeni w nowoczesne narzędzia do badania kompetencji i zainteresowań zawodowych. Osoby, które mają świadomość swoich zasobów w tych obszarach lepiej radzą sobie w procesach rekrutacji, efektywniej prowadzą rozmowy kwalifikacyjne, a co za tym idzie, zdobywają pracę, która jest dla nich drogą samorozwoju i źródłem satysfakcji.

Do skorzystania z badań prowadzonych z wykorzystaniem standaryzowanych narzędzi doradczych zachęcamy każdego kto:

  • jest zainteresowany wyborem lub zmianą zawodu,
  •  szuka odpowiedniego kierunku kształcenia,
  • chce zwiększyć swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy lub szuka możliwości rozwoju w ramach aktualnej pracy.

W trakcie spotkania doradca dobierze odpowiednie narzędzie pracy:

  1. Narzędzie Badania Kompetencji (NBK), zostało skonstruowane zgodnie z międzynarodowymi standardami dla testów stosowanymi w psychologii i pedagogice, z wykorzystaniem nowoczesnej metody analizy psychometrycznej testów i pozycji testowych IRT. Wyniki badania pomogą określić poziom rozwoju kompetencji w odniesieniu do różnych zawodów, dzięki czemu będziesz mógł realnie określić swój cel zawodowy i starać się o pracę, do której masz potencjał.
  2. Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych (KZZ), dzięki niemu poznasz swoje zainteresowania i predyspozycje, a także określisz najbardziej sprzyjające środowisko pracy. Środowisko pracy i jego wymagania są czynnikiem kluczowym dla efektywnego wykonywania zadań. Jeśli wymagania wynikające z charakteru i otoczenia pracy nie będą zgodne z naszymi preferencjami osobowościowymi pojawią się skutki uboczne w postaci trudności emocjonalnych, frustracji i znacznego wzrostu poziomu stresu.

Doradcy zawodowi w swojej pracy wykorzystują również narzędzia wspierające, takie jak karty coachingowe, które poszerzają perspektywę spojrzenia na własną karierę zawodową, jak również umożliwiają lepsze zrozumienie siebie i swoich potrzeb.

Jeśli zatem zastanawiasz się nad swoją karierą zawodową, nie masz określonego celu, szukasz nowej perspektywy lub chcesz zwiększyć swój potencjał zawodowy – skorzystaj ze spotkania z doradcą zawodowym. Uporządkuj swoje przekonania, naucz się formułować realne cele, miej świadomość tego co wiesz, co czujesz i co umiesz, a z pewnością zdobędziesz pracę swoich marzeń.

 Czekamy na Ciebie w punkcie Rozwoju Kariery.

Galeria wpisu

zespół punkt rozwoju kariery Powiększ zdjęcie:

Powiększ zdjęcie:

Ostatnie wpisy

Projekt pilotażowy pn. „Innowacyjność – rozwój – kompetencje/ Punkt doradztwa dla młodzieży” realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie ze środków rezerwy Funduszu Pracy w ramach naboru na realizację projektów pilotażowych pn. „Czas na młodych – punkty doradztwa dla młodzieży.”

Wartość dofinansowania 1 171 182 zł
Całkowita wartość 1 171 182 zł

Regulamin dotyczący realizacji projektu pilotażowego znajduje się TUTAJ

Zobacz dokument informacyjny Ikona Strzałki Hiperłącza